Lattelekom Latvijas Telekomunikāciju muzejs

Lattelekom Latvijas Telekomunikāciju muzejs tika dibināts 1995. gadā, precīzāk, 1995. gada 17. maijā. 1995. gada 17. maijs ir ne tikai muzeja atklāšanas diena, bet arī Starptautiskā komunikāciju diena. Muzejs atrodas Brīvības ielā 33, Rīgā. Tā tagadējais īpašnieks ir lielākais telekomunikāciju tīkls Latvijā “Lattelecom”.

Ir cilvēki, kuri ir devuši lielu ieguldījumu muzeja tapšanas procesā. Kā vienu no viņiem var minēt Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) profesoru Jāzepu Ločmeli. J. Ločmelis ir dzimis 1928. gada 12. septembrī Rīgas apriņķa Madlienas pagastā laukstrādnieku ģimenē. Pateicoties viņa priekšlikumam par muzeja izveidi, ar Gevina Džefrija (dzimis Bagdādē, beidzis universitāti Lielbritānijā) atbalstu tika dibināts Lattelekom Latvijas Telekomunikāciju muzejs.

Muzeja labiekārtošanas darbi ilga apmēram 5 mēnešus.

Viena no vērtīgākajām tradīcijām ir uzņēmuma “Lattelecom” vēstures dokumentēšana, tāpēc arī muzejā galvenokārt var iepazīties ar Latvijas telekomunikāciju vēsturi. Ekspozīcijās ikviens apmeklētājs var ieraudzīt dažādas vēsturiskās sakaru ierīces, piemēram, telefona un telegrāfa aparātus, dažādus maketus (piemēram, PTGD izgatavotās telefona centrāles maketu), komutācijas iekārtas, telekartes, tehnisko literatūru, fotogrāfijas u.c. Īsāk sakot, tur var redzēt un iepazīties ar visu, kas ir saistīts ar Latvijas sakaru vēsturi, tagadējo situāciju, kā arī gūt priekšstatus par komunikāciju un sakaru attīstību turpmākajā nākotnē. Ekspozīcija šajā muzejā parāda tehnoloģiju ļoti straujo attīstību – no Morzes aparāta līdz pat mobilajiem tālruņiem un e–pasta sūtījumiem.

Cilvēkus, it īpaši jaunus cilvēkus, galvenokārt šajā muzejā aizrauj iespēja pieskarties vairāk nekā simts gadus veciem telefoniem, toties vecāka gadagājuma cilvēki var pakavēties atmiņās par kādreizējām sakaru sistēmām.

Muzeja lietisko eksponātu skaits pārsniedz tūkstoti, bet ievērojami vairāk ir vēsturisku dokumentu, grāmatu un fotogrāfiju.

Muzejs ir īpašs ar to, ka individuālie apmeklējumi, grupu ekskursijas un dažādas konsultācijas (konsultācijas ZPD) šeit ir bez maksas. Tas nozīmē to, ka Tev nebūs jāveic mūsdienās tik ļoti populārie ātrie kredīti, lai apmeklētu šo – ar informāciju bagāto – muzeju.

Muzejs strādā darba dienās no plkst. 10:00 līdz plkst. 16:00, sestdienās un svētdienās muzejs ir slēgts. Tā kā ekskursijas notiek, tikai iepriekš saskaņojot ekskursijas tematiku, datumu un konkrētu laiku, tad pirms muzeja apmeklēšanas ir jāpiesakās (pa tālruni 67055142; ar e–pasta palīdzību: muzejs@lattelecom.lv; muzeja telpās, kuras atrodas Brīvības ielā 33, Rīgā).

Šajā Latvijas Telekomunikāciju muzejā ik pa laikam tiek organizēti dažādi interesanti pasākumi un izstādes. Par godu telekaršu taksofonu desmitgadei, 2005. gadā Lattelekom Latvijas Telekomunikāciju muzejā tika atklāta grandioza telekaršu izstāde, kurā varēja aplūkot telekartes no visdažādākajām pasaules valstīm ar visdažādākajiem dizainiem. Šī izstāde varēja notikt, pateicoties vairākiem telekaršu kolekcionāriem, piemēram, pateicoties liepājniekam Andrim Jaunzemim, ikviens pasākuma dalībnieks varēja aplūkot viņa “Japānas kolekciju”, kurā septiņu gadu laikā tika savāktas vairāk nekā 3000 greznu, kā arī bērnišķīgu, tomēr interesantu Japānā ražotu telekaršu. A. Jaunzems kolekcionē telekartes gandrīz no visām pasaules valstīm, tajā skaitā arī Lattelekom izdotās kartes. Kopumā viņa kolekcijā ir ap 20000 telekartēm.

Lai muzejs būtu interesantāks apmeklētājiem, kolekcionārs Ilmārs Ūlands Latvijas Telekomunikāciju muzejam uzdāvināja savu vēsturisko radioaparātu kolekciju, kas tagad ir ļoti iecienīta un iemīļota ikvienam muzeja apmeklētājam.

Lattelekom Latvijas Telekomunikāciju muzejs tiek uzskatīts par vienu no labākajiem elektronisko sakaru muzejiem Eiropā.

Ja vēlies uzzināt kaut ko par Latvijas vēsturi sakaru nozarē, tad Lattelekom Latvijas Telekomunikāciju muzejs būs īstā vieta, kur doties.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *