Telekartes Latvijā

Kas vispār ir telekarte?

Telekarte ir priekšapmaksas norēķinu karte zvanīšanai no telefona automāta jeb telekaršu taksofona.

Latvijas telekaršu vēsture saistās ar 1995. gadu. Pirmās telekartes sāka izdot tagadējais lielākais telekomunikāciju tīkls Latvijā „Lattelekom”.

Telekaršu dizainam gan Latvijā, gan citur pasaulē ir savas tradīcijas un pat arī sava mode. Uz pašām pirmajām telekartēm, kuras izdeva Lattelekom, bija attēlotas dažādas dabas ainavas (Zemgales lauki), citi dabas elementi (siena zārdi), kā arī Latvijas galvaspilsēta Rīga un citas Latvijas iedzīvotājiem pazīstamas vietas. Šie attēlojumi tika veidoti tāpēc, lai piesaistītu cilvēku uzmanību ar atpazīstamām vietām. Ļoti pieprasīta bija telekaršu virkne ar dažādām latviešu dabas veltēm, piemēram, brūklenēm, sēnēm, ķirbjiem, zemenēm, kazenēm, āboliem u.c. No šīm kartēm neatpalika arī tādas telekartes, kurās bija attēlotas dažādas Latvijas tradīcijas un sporta vēsture, piemēram, populāras bija telekartes ar Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku simboliku u.c. Iecienītas bija telekartes ar augu, dzīvnieku (trušu) un putnu (balto stārķi, kurš 2004. gadā ieņēma gada putna titulu) attēliem, kā arī bērnu zīmējumiem.

Lattelekom izdeva arī telekartes, kuras tika veltītas labdarības akcijām (ziedojumiem) – karti invalīdu biedrībai „Apeirons”, Zooloģiskajam dārzam, bāreņu namam, Brīvības piemineklim. Šajos ziedojumos tika noteikta konkrēta summa no katras telekartes, kura tika ziedota kādam labdarības mērķim, piemēram, Brīvības piemineklim tika ziedota naudas summa 20 santīmu lielā vērtībā no katras telekartes. Šī saziedotā nauda tika izmantota Brīvības pieminekļa atjaunošanai.

Par godu jauna gadsimta atnākšanai (2000. g. jeb 21. gs.) Lattelekom nolēma izdot caurspīdīgu dzintara telekarti.

Neilgi pēc tam (2001. gadā), pateicoties Rīgas 800. gadadienai, tika izdota Rīgai veltīta trīsdimensiju (3D) karte – „Rīga – 800”, kas bija arī pirmā trīsdimensiju telekarte visā pasaulē. Šī 3D karte tika izmantota kā suvenīrs (dāvana) svētku visiem un arī citiem augsti esošajiem ārvalstu pārstāvjiem. Telekarte „Rīga – 800” tika izdota 80000 (80 tūkstošu) lielā skaitā. Uz šīs telekartes bija attēlota Vecrīga no putna lidojuma. „Rīgu 800” var uzskatīt par unikālu un nepārspējamu kolekcijas vērtību mūsdienās. Vēlāk Latvijas sabiedrība tika iepazīstināta ar vēl vienu Rīgas 800. gadadienai veltītu telekarti ar nosaukumu „Neparastie rīdzinieki”, kurā tika attēloti galvenie varoņi no multfilmas ar tādu pašu nosaukumu „Neparastie rīdzinieki”. Arī šī animācijas filma tika veltīta Rīgas 800. jubilejai.

Vidēji gadā tika ražotas un pārdotas apmēram divarpus miljonu telekartes Latvijā ar visdažādāko dizainu.

  1. gada 16. jūlijā pat tika atklāts interneta veikals collectoria.lv, kurā varēja iegādāties šīs priekšapmaksas kartes zvanīšanai. Tas nozīmē tikai to, ka telekaršu tirdzniecība Latvijā ievērojami attīstījās.

Neskatoties uz to, ka daudz cilvēku (tajā skaitā arī dažādi speciālisti) vēl 21. gadsimta sākumā apgalvoja to, ka telekartes un taksofoni būs vajadzīgi vēl ilgi nākotnē, vēlāk un pamazām telekartes tika pārtrauktas ražot, jo mūsdienu tehnoloģijas ļoti strauji attīstījās – cilvēki sāka izmantot mobilos telefonus, tāpēc arī vajadzība pēc telekartēm un telekaršu taksofoniem mazinājās. Mūsdienās mēs varam sastapt tikai kolekcionārus, kuri kolekcionē kādreizējās Lattelekom izdotās telekartes, jo telekaršu un taksofonu „ēra” ir beigusies, pateicoties mūsdienu modernajām tehnoloģijām. Kolekcionāriem, kuri kolekcionē Lattelekom telekartes, iesakām apmeklēt vienu no pasaules lielākajiem interneta veikaliem un izsoļu portāliem www.ebay.com (vairāk informācijas par eBay vari atrast mājas lapā ebayforums.lv), jo šeit var atrast un pārdot visu, ko vēlies.

1 doma par “Telekartes Latvijā”

  1. Labdien.
    Vai ir muzejs kur var redzet lattelecom kartes? vai var but klubs kolekcianarus?

    paldies

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *